V porovnaní s predtým bežnými zdrojmi svetla vyžarujú moderné svietidlá LED menej tepla a na ich prevádzku je potrebné aj menej energie. Na čo si dať pozor pri výbere LED osvetlenia na pestovanie v interiéri?

Ešte nedávno si LED svietidlá kupovali len nadšenci nových technológií. Ceny LED (Light-Emitting Diode) boli v porovnaní so systémami HPS mnohonásobne vyššie, účinnosť bola relatívne nízka, a preto návratnosť investície bola na úrovni 5 rokov alebo viac.

Faktom je, že technologický vývoj za posledných niekoľko rokov pokročil do takej miery, že informovaný pestovateľ by sa teraz mal pýtať nie na to, či, ale aké LED osvetlenie si má kúpiť.

Čo sa zmenilo s rastovým svetlom LED?

Flexibilnejšie svetelné spektrum

Takzvané spektrum BLURPLE bolo prekonané. Predpokladalo sa, že rastlina absorbuje len modré a červené spektrum svetla. Štúdie však ukázali, že lepšie výsledky sa dosahujú pri tzv. plnom spektre (biele svetlo). Toto zistenie pomerne výrazne ovplyvnilo cenu smerom nadol (modré a červené LED diódy sú drahšie ako sériovo vyrábané biele čipy) a výťažnosť smerom nahor vďaka spektru.

Vylepšený dizajn svietidla

Pôvodne boli svietidlá namontované v kovových krabiciach, čipy boli sústredené na čo najmenšej ploche, rozptyl zabezpečovali optické šošovky, teplo odvádzali ventilátory. Dnes je všetko naopak. Jednotlivé čipy majú menší výkon, ale je ich oveľa viac a pokrývajú väčšiu plochu. Chladenie sa tak dá riešiť pasívne a nie je potrebné inštalovať rozptylové šošovky. Konštrukcia svietidla je vlastne jeden veľký chladič, ktorý teplo rozprestiera na čo najväčšej ploche. Zmena konštrukcie znížila náklady a zvýšila účinnosť.

Návrh čipu

Čipy prešli zásadnou zmenou konštrukcie, ktorá umožnila výrazné zvýšenie účinnosti. Vďaka masovej výrobe sa cena znížila.

Existuje viacero konštrukčných riešení

Zostavené ako jeden kus

Veľkou nevýhodou kompaktných svietidiel je náročná manipulácia a vyššie náklady na dopravu. 600W LED svietidlo má rozmery 120x120 cm.

"Čiastočne skladacie"

Svietidlo sa dá na prepravu zložiť na polovicu ako kniha. Montáž je zvyčajne jednoduchá, stačí zavesiť a zapojiť. Niektoré typy vyžadujú pripojenie napájacieho zdroja, iné ho majú integrovaný v tele svietidla. Veľkosť škatule je 120x70 cm.

"Plne rozšíriteľný"

Väčšina výrobcov používa magnetické pripevnenie jednotlivých segmentov (Lucius, Lumatek), vďaka čomu je montáž veľmi jednoduchá a trvá maximálne 10 minút. Veľkou výhodou je jednoduchá manipulácia počas prepravy a v porovnaní s polorozkladacím typom aj jednoduchšia manipulácia s už zloženým svietidlom. V prípade poruchy stačí vymeniť poškodený segment, nie je potrebné brať celé svietidlo na reklamáciu. Zároveň môžete v budúcnosti prejsť na segmenty s výkonnejšími čipmi.

Typy osvetlenia LED na pestovanie vo vnútri

Moderné LED svietidlá možno rozdeliť na lineárne (Lucius, Lumatek Zeus), klastrové s pasívnym chladením(Sanlight, Prima Klima Shuttle) a kvantové (Urban, Mars Hydro).

Srovnání dřívějších a současných LED svítidel na indoor pěstování

Overenie vlastností LED svetiel na pestovanie

Celkový svetelný tok (PPF) možno merať v laboratóriu v prístroji nazývanom integračné sféry. Väčšinu pestovateľov však zo všetkých metrík zaujíma hlavne tzv. mapa PPFD , t. j. mapa intenzity (hustoty) svetelného toku v pestovateľskej oblasti. V growmarket.cz sme navrhli a zostrojili robota (pozri úvodnú fotografiu), ktorý vykonáva 625 meraní na ploche 120x120 cm. Výsledkom je podrobná mapa PPFD a veľmi presná hodnota priemernej PPFD, ktorá nám umožňuje vzájomne porovnávať rôzne svietidlá. Okrem mapy PPFD meriame aj svetelné spektrum pomocou spektrorádiometra Apogee.

Ak máte záujem o meranie vlastného svietidla, pošlite nám e-mail na adresu info@growmarket.cz.

Čo je to mapa PPFD?

Mapa PPFD ukazuje množstvo fotosynteticky aktívnych fotónov, ktoré dopadnú na určité miesto rastovej plochy za jednu sekundu, inými slovami, ukazuje hustotu alebo intenzitu svetla. Vyššie intenzity sú graficky znázornené červenou farbou, nízke intenzity modrou.

Bez umelého zvyšovania koncentrácie CO2 by sa mali hodnoty pohybovať medzi 300 a 1100 μmol/s/m2. Priemerná hodnota by sa mala pohybovať medzi 600 μmol/s/m2 a 900 μmol/s/m2. Ideálne svietidlo osvetľuje pestovateľskú plochu rovnomerne. Nezabudnite, že CO2 úzko súvisí s teplotou.

Ak použijeme analógiu, mapa PPFD je ako mapa zrážok. Podobne ako mapa zrážok zobrazuje súčet zrážok za určité časové obdobie na určitom mieste, mapa PPFD zobrazuje množstvo fotosynteticky aktívnych fotónov, ktoré dopadnú na určité miesto v rastovej oblasti za jednu sekundu.

Prečo sa rozhodnúť pre osvetlenie LED?

  1. 25 až 35 % vyššia účinnosť v porovnaní s HPS žiarovkami
  2. Vhodnejšie spektrum svetla (TOP voľba je plné spektrum s pridaným ďalekým červeným (Far Red) spektrom)
  3. Dlhšia životnosť ako pri vysokotlakových sodíkových výbojkách
  4. Nižšie tepelné vyžarovanie v porovnaní s HPS

Aké otázky by ste si mali položiť pred kúpou?

  • Aká je skutočná spotreba energie svietidla?
  • Aká je svetelná účinnosť svietidla a celkový svetelný tok?
  • Sľubuje predajca nereálne výnosy alebo nereálne pokrytie pestovateľskej plochy?
  • Môžem ovládať výkon svietidla alebo k nemu pripojiť externý ovládač?
  • Je spektrum pestovateľského osvetlenia obohatené o FAR RED?

Závery a odporúčania

Určite neváhajte a zaobstarajte si LED osvetlenie pre pestovanie v interiéri, ak

  • chcete ušetriť peniaze za elektrinu a znížiť letné teploty v pestovateľskom boxe.
  • nechcete každých 9 mesiacov vyhadzovať a kupovať novú drahú HPS lampu
  • záleží vám na uhlíkovej stope, ktorú po sebe zanechávate.

Spektrum v súčasnosti ponúkaných LED svietidiel sa výrazne nelíši, preto odporúčame sledovať najmä celkový svetelný tok PPF (množstvo vyžiarených fotosyntetických elektrónov).

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení