Ste nadšenými pestovateľmi, ale nemáte čas pravidelne zalievať? Vyskúšajte samozavlažovacie kvetináče, ktoré udržia vaše rastliny vždy perfektne zaliate. Poradíme vám, ktoré zo samozavlažovacích kvetináčov vybrať a ako ich správne používať.

Jednoduchosť a úspora času sú hlavnými výhodami samozavlažovacích kvetináčov. Na rozdiel od zložitejších závlahových systémov nevyžadujú žiadne zložité nastavovanie alebo elektronické časovače a využijú ich ako začínajúci, tak skúsení pestovatelia. Samozavlažovacie kvetináče uplatníte pri vonkajšom aj indoor pestovaní.

Prečítajte si tiež: 5 tipov pre outdoor pestovanie

Ako funguje samozavlažovací kvetináč

Existuje niekoľko typov samozavlažovacích kvetináčov, ale súčasťou všetkých sú pestovateľská nádoba a rezervoár s vodou. Mnohé samozavlažovacie kvetináče využívajú princíp kapilárnej akcie, kedy je pestovateľská nádoba spojená s nádržou na vodu tenkou hadičkou alebo knôtom.

Akonáhle pôda či substrát vyschne, vďaka kapilárnemu pôsobeniu môže voda stúpať proti sile gravitácie, podobne ako je to pri nasávaní kvapaliny štetcom, v tenkej trubici alebo aj v bunkách organizmov. Navyše nevyžadujú žiadnu elektrickú energiu.

Ďalšou možnosťou pre samozavlažovanie rastlín sú systémy Autopot. Ich výhodou je univerzálnosť a vysoká variabilita. Umožňujú pestovanie v každom substráte ak jednej nádrži môžete pripojiť desiatky až stovky kvetináčov naraz. Tiež rozšírenie malého systému o ďalšie kvetináče nemôže byť jednoduchšie. Skvele sa dopĺňajú s pevnými hnojivami Biotabs. O flexibilite týchto pestovateľských systémov sa môžete presvedčiť na konci článku v obrázkovej galérii!

Niektoré samozavlažovacie kvetináče kombinujú hydroponické systémy s automatickou závlahou. Samozavlažovací hydroponický kvetináč Cultimate WaterFarm je, okrem pestovateľskej nádoby a nádrže na vodu, vybavený aj vzduchovým čerpadlom, ktoré zmáča korene rastlín neustálym prúdom okysličenej vody. Pre vonkajšie použitie sa skvele hodí verzia Solar CultiMate poháňaná solárnym panelom. Výhodou oboch týchto systémov je, že s nimi môžete pestovať v hydroponických substrátoch.

Zavlažovať záhradku je možné aj pomocou solárnych závlahových systémov alebo malých kvapkovačov, ktoré ľahko pripevníte na zavesenú PET fľašu.

Hoci za vás samozavlažovacie kvetináče urobia veľa práce, o rastliny sa budete musieť z času na čas postarať. Síce nemusíte zalievať substrát, ale občas budete dopĺňať vodu alebo živný roztok v nádrži. Podľa rozmerov rastliny a nádrže to môže byť obdeň až niekoľkokrát mesačne.

Ako správne používať samozavlažovacie kvetináče?

Zostavte kvetináč podľa návodu

U niektorých typov je rezervoár na vodu súčasťou kvetináča, iné čerpajú vodu z väčšej nádrže.

Naplňte nádobu na pestovanie záhradníckym substrátom

Podľa typu samozavlažovacieho kvetináča to môže byť štandardná zemina alebo niektorý z pestovateľských substrátov (kokos, perlit, keramzit, rockwool). Než začnete plniť kvetináče, najprv pestovateľské médium mierne zvlhčite a príliš neudusávajte. Stlačený substrát bráni zdravému rozvoju koreňového systému.

Čerstvo vysadené rastliny najprv zalejte ručne

Zbavíte sa vreciek vzduchu v substráte vo vnútri pestovateľskej nádoby. Pokiaľ si pôda po ručnom zaliatí príliš „sadne“, opäť dosypte do kvetináča dostatočné množstvo (zhruba dva centimetre pod okraj nádoby).

Naplňte rezervoár vodou alebo živným roztokom

Pri pestovaní v zemine stačí rastlinám čistá voda. Pokiaľ použijete niektorý z inertných pestovateľských substrátov, nezaobídete sa bez hnojív vhodných pre hydropóniu.

Základné pravidlá pestovania v samozavlažovacích kvetináčoch

  • Pravidelne kontrolujte hladinu vody či živného roztoku v nádrži, aby mali rastliny vždy dostatok vlahy. Niektoré kvetináče majú praktickú rysku.
  • Pri pestovaní vonku by nemala nádrž s vodou stáť na priamom slnku. Príliš teplá zálievka poškodí korene rastlín. Optimálna teplota zálievky je medzi 18 ° - 26 °C.
  • Nádrž, hadičky a ďalšie komponenty pravidelne (raz až dvakrát mesačne) čistite roztokom peroxidu vodíka.
  • Zbaviť sa biofilmu tvoreného baktériami a nánosu minerálnych hnojív či vodného kameňa môžete aj pomocou špeciálnych prípravkov, ako je napríklad FlashClean.
  • Klasickú záhradnícku zeminu môžete prevzdušniť perlitom alebo keramzitom.
  • Pozor na príliš koncentrovaný živný roztok. Riaďte sa dávkovacími tabuľkami a radšej začnite s nižším množstvom hnojív.
  • Hoci zálievka vydrží aj niekoľko týždňov, pravidelne preverujte rastliny na výskyt škodcov a chorôb.

Samozavlažovacie kvetináče sú najvhodnejšie pre rastliny, ktoré potrebujú vlhkú pôdu. Dariť sa v nich bude cherry paradajkám, čili paprikám, listovej zelenine, bylinkám aj mnohým okrasným kvetom. Rastliny, ktoré potrebujú suchú pôdu sa naopak na pestovanie v samozavlažovacom kvetináči nehodia.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení