Chrípka alebo prechladnutie nás môžu zaskočiť vždy, keď je náš imunitný systém oslabený. Častým dôvodom je nedostatok čerstvej a kvalitnej zeleniny v našej strave. Odborníci na výživu odporúčajú pravidelne konzumovať mladú koreňovú alebo listovú zeleninu a naklíčené obilniny.

Mladé rastliny obsahujú vyššiu koncentráciu vitamínov, minerálov a antioxidantov ako dospelé rastliny. Klíčky sú dnes dostupné vo väčšine obchodov s potravinami, ale často za značnú cenu.

Pestovaním klíčkov doma ušetríte peniaze a máte plnú kontrolu nad ich čerstvosťou a kvalitou. Pestovanie vlastnej mikrozeleniny je jednoduchý koníček, ktorý si môže doma vyskúšať doslova každý!

Začíname pestovať microgreens

Ak ste niekedy posypali hrsť semien žeruchy na namočený kúsok vaty v šálke, dali to celé na okno a o týždeň neskôr ste zožali štipľavú úrodu, potom máte prvé skúsenosti s pestovaním mikrozeleniny. Určite to nebolo ťažké. Podobným spôsobom sa dá naklíčiť väčšina obľúbených druhov zeleniny a obilnín. Trocha úsilia a správne vybavenie môže vašu domácu záhradu posunúť o niekoľko úrovní vyššie.

Semená potrebujú vhodný substrát, ktorý udržiava dostatok vlhkosti a poskytuje rastlinám oporu. Môžete použiť bežný záhradný substrát, ale je dôležité, aby neobsahoval príliš veľa hnojiva. Semená sú vybavené vlastnou zásobou živín pre život a silne prehnojená pôda by ich mohla spáliť. Pre väčšinu druhov microgreens nie je potrebné používať špeciálne substráty na rozmnožovanie a výsev, ako je to v prípade chilli alebo paradajok.

Skúsenejší pestovatelia často nepestujú mikrozeleninu v pôde, ale používajú kokosové vlákno, perlit alebo rohože z minerálnej vlny. Nekvalitná pôda z neznámeho zdroja totiž môže obsahovať patogény alebo ťažké kovy. Okrem toho môžu minerálne látky v pôdnom substráte nepriaznivo ovplyvniť konečnú chuť úrody. S rastúcim záujmom o domáce pestovanie klíčkov sa rozširuje aj ponuka dostupných riešení. Horúcou novinkou v tomto odvetví sú rohože z konopných vlákien HempFlax, ktoré sú ideálne na pestovanie microgreens a ich používanie zbytočne nezaťažuje životné prostredie.

Na začiatku svojho života nemajú rastliny veľmi rozvetvený alebo hlboký koreňový systém. Na výsadbu môžeme použiť len niekoľko centimetrov vysoké plastové misky z čierneho alebo nepriehľadného plastu, pretože svetlo koreňom neprospieva.

Pred výsadbou naplňte tanierik až po okraj substrátom a jemne ho uduste. Potom posypte celý povrch substrátu. Uistite sa, že je plocha pokrytá rovnomerne. Semená by sa nemali navzájom dotýkať, ale nemalo by medzi nimi byť príliš veľa miesta. Rastliny budete zbierať skôr, ako sa začnú navzájom rušiť. Nakoniec pomocou rozprašovača dostatočne navlhčite substrát vodou z vodovodu. Správnemu prichyteniu klíčkov môžete pomôcť tak, že semená mierne zaťažíte (napríklad druhým tanierikom). Potom všetko prikryte vrchnákom, aby sa zachovala vlhkosť, a nechajte klíčiť na tmavom mieste pri stálej izbovej teplote.

Počas nasledujúcich troch až piatich dní, keď budú semená klíčiť, nesmie substrát vyschnúť. Zároveň však dbajte na to, aby nebol úplne utopený vo vode. Po niekoľkých dňoch klíčiace semená nadvihnú vrchný substrát a je čas dať im trochu slnečného svetla.

Pestovanie mikrozeleniny vo všetkých ročných obdobiach

Množstvo svetla, ktoré klíčky potrebujú, sa líši v závislosti od druhu. Vo všeobecnosti však väčšina mikrozelených rastlín vyžaduje približne dvanásť hodín priameho svetla denne. Počas letných mesiacov sa vašim rastlinám môže dariť v zimnej záhrade alebo aj za oknom. V zime alebo pri nedostatku svetla v dome sa však bez umelého osvetlenia nezaobídete.

Moderné špecializované pestovateľské svetlá sú navrhnuté tak, aby poskytovali rastlinám ideálne svetelné podmienky pre zdravý rast. Optimálne sú energeticky úsporné LED panely s extrémne dlhou životnosťou. Ako alternatívu môžete použiť lacnejšie žiarivky, ale je dôležité, aby vyžarovali svetlo v bielom (dennom) farebnom spektre.

Prirodzené svetlo môžete kombinovať s umelým svetlom a v prípade potreby svetlo rastlinám pridať. Stačí jednoduchá súprava misiek na klíčky s vhodným substrátom, ale môžete ich pestovať aj pod umelým osvetlením v kontrolovaných podmienkach pestovateľského stanu.

Growing Box je riešenie pre každý priestor

Microgreens komplet s pěstebním stanem si můžete prohlédnout v našem showroomuProfesionálne pestovateľské stany sa dajú postaviť takmer kdekoľvek, kde nájdete kus rovnej podlahy. Výhodou je, že pomocou ventilátora a umelého osvetlenia môžete vytvoriť optimálne podmienky pre rast rastlín. Okrem toho sú diskrétne na miestach, kde by mohlo rušiť nočné osvetlenie. Na growmarket.sk nájdete široký výber pestovateľských stanov rôznych veľkostí!

Pestovanie mikrozeleniny v pestovateľskom stane sa veľmi nelíši od pestovania na okne. Hlavnou výhodou je, že mikroklíma vo vnútri stanu je plne v rukách záhradníka. Pravidelné striedanie denného a nočného cyklu sa dá ľahko nastaviť na spínacích hodinách. Ďalšou dôležitou súčasťou pestovateľského boxu je ventilátor, ktorý pohybuje vzduchom a zabraňuje množeniu patogénov. V kontrolovanom prostredí budú vaše microgreens rásť oveľa rýchlejšie a budú ešte chutnejšie.

V našej ponuke nájdete niekoľko cenovo výhodných kompletných súprav na pestovanie mikrozeleniny.

Ktoré druhy rastlín sú najvhodnejšie na pestovanie klíčkov?

Ako mikrozeleninu možno pestovať širokú škálu jedlých druhov rastlín a experimentovanie s novými chuťami sa nikdy neomrzí. Najobľúbenejšie odrody sa pestujú zo semien týchto čeľadí rastlín.

  • Kapustovité rastliny: karfiol, brokolica, kapusta, žerucha, reďkovka, rukola
  • Hviezdicovité rastliny: šalát, endívia, čakanka
  • Kôpor, mrkva, fenikel, zeler
  • amarylis: cesnak, cibuľa, pór
  • strukoviny: amarant, quinoa, mangold, červená repa, špenát
  • Tekvicovité rastliny: melón, uhorka, tekvica

V mikrozáhradách môžete pestovať aj obilniny (ryžu, ovos, pšenicu, kukuricu, jačmeň) a strukoviny (cícer, fazuľu, šošovicu).

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení