Začneme trochou teórie, ktorá vám pomôže pochopiť, ako rastliny prijímajú živiny, a potom vám predstavíme najbežnejšie typy substrátov a hnojív. Základné a absolútne nevyhnutné makroživiny sú dusík, fosfor a draslík.

Malá lekcia botaniky

V prírode musia rastliny získavať výživu z pôdy a potrebujú špecifickú chemickú formu určitého prvku. Ako zdroj dusíka jednoducho nemôžu priamo využívať nič, čo obsahuje dusík. To platí aj pre všetky ostatné živiny. Rastlinám pri tomto procese pomáha pôdna fauna, mikroorganizmy a mykoríza (podzemné hubové siete).

Funguje ako dokonalý symbiotický ekosystém a biochemické laboratórium. Tento princíp sa snaží napodobniť organické pestovanie, pri ktorom sa na hnojenie používajú len prírodné látky a mikroflóra v substráte ich premieňa na využiteľné živiny.

Mohol by vás zaujímať aj test výsadbového média alebo informácie o klíčení semien a výsadbe byliniek.

Minerálne hnojivá ako umelá výživa

Keďže človek dnes pozná chemickú povahu látok, ktoré môžu rastliny priamo využívať, väčšina hnojív sa vyrába podľa toho (nazývajú sa minerálne hnojivá). Okrem toho v prípade hydropónie neexistuje iný spôsob - v pôde nepracuje žiadna mikroflóra, ktorá by pomáhala rastlinám vytvárať využiteľný dusík z kompostu. To platí aj pre pestovanie v kokosových substrátoch.

Podklad nie je špina

Organický substrát Biobizz, pěstová v zemině s organickými hnojivyHnedá sypká zmes, ktorú väčšina laikov nazýva zeminou, je v skutočnosti substrát alebo pôda. Substráty na pestovanie rastlín sa zvyčajne vyrábajú z rôznych druhov rašeliny a jej zmesí. Líšia sa podľa toho, čo sa do rašeliny primieša.

Najčastejšie používané substráty možno zhrnúť takto:

Nedostatočne predhnojené substráty

Zvyčajne ide o zmes rôznych druhov rašeliny, niekedy sa pridáva perlit pre lepšiu vzdušnosť a absorpciu vody. Do zmesi sa pridáva hnojivo (minerálne alebo organické), ktoré však stačí len na krátky čas.

Pri týchto substrátoch je zvyčajne potrebné hnojiť hneď od začiatku, čo nie je nevýhoda - mnohí pestovatelia chcú mať plnú kontrolu nad výživou svojich rastlín počas celého vegetačného cyklu.

Stredné predhnojené substráty

V porovnaní s predchádzajúcimi je tu väčšie množstvo hnojiva, ktoré zvyčajne vydrží niekoľko týždňov.

Silne predhnojené substráty

Pridané hnojivo vydrží niekoľko týždňov a hnojenie je potrebné len vo fáze tvorby kvetov a plodov. Vo fáze rastu nepotrebujete hnojivo.

Výhody a nevýhody pestovania v pôde

+ jednoduchosť - stačí zalievať čistou vodou alebo vodou s pridaným hnojivom podľa návodu

+ ekologické pestovanie - môžete používať širokú škálu čisto organických a prírodných hnojív

+ nemusíte príliš sledovať pH a merať koncentráciu živného roztoku

- nemáte 100 % kontrolu nad prísunom živín, v substráte prebieha množstvo biochemických a mikrobiálnych procesov, ktoré ovplyvňujú dostupnosť živín pre rastlinu

- riziko pretečenia - pôda dokáže zadržať veľa vody, ale nie je taká vzdušná ako iné médiá - môže spôsobiť zamokrenie a hnilobu koreňov

- výnosy nie sú také vysoké ako pri hydropónii alebo aeropónii

Kokosový substrát

Kokosový substrát Plagron, pěstováníPestovanie v kokosovom substráte si získalo mnoho priaznivcov. Kokos v sebe spája výhody pôdy a hydropónie - pracujete s ním rovnako ako s pôdou. Keďže však ide o (viac-menej) inertné médium, princíp hnojenia je podobný hydropónii. Kokosové substráty sa vyrábajú z vonkajšej šupky zrelých kokosových orechov, ktorá sa ďalej čistí a upravuje.

Výhody a nevýhody pestovania v kokosovom orechu

+ jednoduchosť - funguje podobne ako pôda

+ bohatá úroda - princíp je podobný hydropónii

+ máte plnú kontrolu nad prísunom živín

+ čistota - kokosové substráty neprášia a nerobia toľko neporiadku ako zemina

+ ekológia - kokos je na rozdiel od rašeliny obnoviteľný prírodný zdroj

+ kokosový substrát sa prakticky nedá zalievať (ak máte drenážny systém na prebytočnú vodu z kvetináčov) a je vzdušnejší ako pôda

+ kokos je ideálny na automatické zavlažovanie

- rovnako ako pri hydropónii musíte starostlivo sledovať pH živného roztoku a koncentráciu hnojiva.

Veľkou výhodou je, ak kokosový substrát obsahuje prospešnú hubu Trichoderma.

Ako viem, ktoré hnojivá mám použiť?

Ak ste dočítali až sem, pravdepodobne už máte predstavu, ako si vybrať hnojivá. Všetko závisí od prostredia, v ktorom pestujete. Väčšina výrobcov rozdeľuje hnojivá do 3 kategórií:

  • pôdne hnojivá označované ako Soil alebo Terra
  • hydroponické hnojivo pre aeropóniu a hydropóniu ako Hydro alebo Aqua
  • hnojivá pre kokosové substráty, ako je Coco alebo Cocos

Hnojivá sa ďalej delia podľa životnej fázy rastliny, t. j. fázy rastu a kvitnutia a tvorby plodov. To však neplatí pre všetky hnojivá. Napríklad niektoré viaczložkové hnojivá sa používajú súčasne počas celého vegetačného cyklu.

Podrobný prehľad živín a podrobné porovnanie druhov a typov hnojív nájdete v časti Ako vybrať hnojivá pre pestovanie vonku.

Organické hnojivá

Chcete zbierať ekologické plodiny? Potom si pozrite náš široký sortiment organických hnojív vyrobených z čisto prírodných zložiek. Zvyčajne obsahujú výťažky z rastlín, morských rias alebo sú na báze netopierieho trusu. Organické hnojivá sú zvyčajne tekuté, ale mnohé sú k dispozícii aj v sypkej forme. Pevné hnojivá sa buď primiešajú do substrátu a potom sa zalievajú len čistou vodou, alebo sa primiešajú do kanvy rovnako ako tekuté hnojivá.

Na výrobu vlastného organického hnojiva môžete použiť vermikompostér a usilovné dážďovky.

Základné rozdiely medzi hnojivami podľa pôvodu alebo zloženia nájdete v galérii na konci článku.

Väčšina organických hnojív je určená len pre pôdu. Existujú však aj špeciálne organické hnojivá vhodné pre hydropóniu.

Univerzálne hnojivá

Aby sme vás pri výbere nemýlili, existuje mnoho univerzálnych hnojív. Môžete ich použiť v akomkoľvek pestovateľskom médiu. Na začiatok si však radšej vyberte hnojivo prispôsobené vášmu prostrediu, ušetrí vám to starosti.

Stimulátory a iné príslušenstvo

Okrem základných alebo listových hnojív existuje široká škála doplnkov. Niektoré z nich sa oplatí zaradiť až po zvládnutí všetkých základných aspektov pestovania, ale koreňové stimulátory, stimulátory kvetov, aktivátory rastu a hnojivá P/K (fosfor a draslík na podporu kvetov a plodov) sa oplatí kúpiť aj začiatočníkom.

Rovnako ako enzýmy, ktoré rozkladajú odumreté zvyšky rastlín a premieňajú ich na využiteľné živiny. Užitočné budú preventívne a ochranné prípravky, ktoré posilňujú obranyschopnosť rastlín. Kremík, vápnik, horčík a mononutrienty sú užitočné pri akútnom nedostatku.

Pred zberom sa oplatí rastliny prepláchnuť a očistiť od prebytočných solí, urýchliť dozrievanie a podporiť harmonizáciu tvorby kvetov a plodov pomocou prípravkov Ripen alebo FinalPart od spoločnosti Terra Aquatica.

Medzi najobľúbenejšie stimulátory patria Canna Boost a Atami Bloombastic (pre kvety) alebo Plagron Power Roots (pre korene).

Ďalším potrebným príslušenstvom sú roztoky na úpravu pH živného roztoku. Potrebujete ich na hydropóniu, aeropóniu a pestovanie v kokosovom substráte. Ak máte veľmi tvrdú vodu, odporúčame pri pestovaní v pôde sledovať pH. Väčšine rastlín vyhovuje mierne kyslé až neutrálne pH medzi 5,5 a 6,5.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení