Aké sú výhody organického pestovania? Aké výzvy a riziká by ste mali zohľadniť? Zistite, ako sa pripraviť na výsadbu, vybrať správny substrát a zabezpečiť živiny pre celý rastový cyklus.

Skratka "bio" sa dostala do povedomia verejnosti na označenie ekologických produktov, t. j. živočíšnych a rastlinných produktov ekologického poľnohospodárstva. V prípade rastlinnej výroby sú pravidlá ekologického pestovania založené na vyhýbaní sa synteticky (umelo) vyrobeným minerálnym hnojivám alebo konzervačným látkam. Ekologicky zmýšľajúci pestovatelia uprednostňujú používanie širokej škály organických hnojív a tradičných poľnohospodárskych postupov.

Ako sa líšia organické a minerálne hnojivá?

Výhody a nevýhody organických hnojív

V prírode rastliny získavajú živiny z pôdy prostredníctvom spolupráce s celou sieťou mikroorganizmov, ktoré žijú okolo koreňového systému. Baktérie, symbiotické huby a iní mikroskopickí obyvatelia pôdy najprv premenia živiny na ióny a cheláty, ktoré potom absorbujú korene rastlín. Minerálne hnojivá obsahujú živiny už vo forme chelátov alebo iónov, ktoré sú pre rastliny okamžite dostupné bez potreby organického spracovania mikroorganizmami. Moderní poľnohospodári môžu ľahko určiť prísun živín pre svoje rastliny a dosiahnuť extrémne výnosy.

Na druhej strane nespornou výhodou organických hnojív je ich šetrnosť k životnému prostrediu. Minerálne hnojivá môžu v rukách neskúseného záhradníka spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri neopatrnej manipulácii môže dôjsť k prehnojeniu rastlín alebo k úplnému zničeniu prirodzeného prostredia v substráte. Okrem toho sa minerálne zvyšky z prehnojených substrátov pri pestovaní vonku vyplavujú do okolia a poškodzujú prírodu.

Organické hnojivá sú všetky kompostové zmesi (kompost, vermikompost), zvierací trus (netopierie guáno, konský hnoj), mulčovanie a rôzne výluhy alebo koncentrované zmesi organického pôvodu (kompostový čaj, komerčné organické hnojivá).

Výhody organických hnojív

  • nenáročný pre začiatočníkov
  • mikroorganizmy v pôde regulujú prísun živín a zabraňujú nadmernému prehnojeniu
  • správne používanie organických hnojív a prísad zlepšuje vlastnosti substrátu v priebehu času
  • žiadne vyplavovanie zvyškov hnojív do okolia
  • pestovanie byliniek v ekologickej kvalite
  • nie je potrebné drahé meracie zariadenie - EC a pH meter

Nevýhody organických hnojív

  • môžu obsahovať patogény alebo škodcov (najmä menej kvalitné značky)
  • ich účinok nie je okamžitý a pri nižších teplotách je uvoľňovanie živín ešte pomalšie
  • pestovateľ nemá 100 % kontrolu nad prísunom živín alebo pH pôdy
  • dosiahnutie rovnakých výnosov ako pri použití minerálnych hnojív si vyžaduje skúsenosti
  • nemožno používať pri hydroponickom pestovaní (okrem Terra Aquatica Organics)

Takzvané organominerálne hnojivá sú kombináciou minerálnych a prírodných zložiek. Viac informácií o živinách nájdete v článku Ako vybrať hnojivá pre vonkajšie rastliny.

Ako si vybrať správny substrát na ekologické pestovanie?

Kvalitný pestovateľský substrát je základom každej ekologickej záhrady. Musí obsahovať správny pomer organickej hmoty (rašelina, kokosové vlákno), prevzdušňovacích zložiek (keramzit, perlit) a kvalitných organických prímesí, ktoré podporujú bohatý a zdravý mikrobiálny život v pôde (kompost, vermikompost). Okrem toho substráty pre profesionálnych pestovateľov často obsahujú ďalšie prísady (netopierie guáno, trichoderma), ktoré upravujú vlastnosti pôdy podľa potrieb konkrétnej rastliny.

Môžete si pripraviť vlastné pestovateľské médium, najmä ak máte vo svojej oblasti k dispozícii dobrý zdroj kompostu. Ďalšou veľkou výhodou profesionálnych pestovateľských substrátov pre ekologické pestovanie je dokonalá vyváženosť jednotlivých zložiek a nie je potrebné pridávať žiadne ďalšie prísady. Okrem toho sa zakúpený substrát nemusí nechať "uležať" ako doma vyrobená zmes. Niekoľko týždňov po zmiešaní môže byť pre rastliny príliš "presýtaná" a pred výsadbou je teda potrebné počkať, kým sa prostredie a pH ustáli.

Vysokokvalitná záhradná pôda plná mikrobiálneho života je vhodná na zakladanie nových vonkajších záhonov, balkónových záhrad, pestovanie byliniek v domácnosti alebo na oživenie pôdy po predchádzajúcej vegetačnej sezóne. Niektorí skúsení pestovatelia používajú ekologické poľnohospodárske postupy aj vo svojich izbách a pestovateľských boxoch.

Aj pri ekologickom pestovaní je potrebné dbať na vysokú kvalitu pestovateľského substrátu. Zmesi predávané vo veľkých záhradných centrách sú často vopred obohatené minerálnymi hnojivami a pre ekologické pestovanie sú úplne nevhodné. Hoci sú lacnejšie ako substráty od špecializovaných výrobcov, ich kvalita nie je primeraná. Môžu obsahovať škodcov alebo patogény, ktorých je veľmi ťažké sa zbaviť.

Na druhej strane sa môžete spoľahnúť na organické substráty osvedčených značiek, ktoré používajú profesionálni pestovatelia. Najobľúbenejšie sú:

  • BioCanna Bio Terra Plus
  • Guanokalong Kompletná zmes
  • Biobizz All-Mix
  • Terra Aquatica Organic Light Mix

Okrem toho ich výrobcovia poskytujú svojim zákazníkom kompletné rady organických hnojív a prísad prispôsobených na použitie v pripravených substrátoch.

Aj menej skúsení záhradníci môžu dosiahnuť vysoké výnosy a vysokú kvalitu úrody v biologickej kvalite.

Príprava miesta a výsadba

Pri zakladaní nového záhonu alebo záhrady použite dostatočne veľké nádoby, najmä ak chcete pestovať opakovane na tom istom mieste. Vhodné sú textilné kvetináče alebo iné nádoby s objemom najmenej 30 litrov pre každú rastlinu.

Pred výsadbou predpestujte sadenice citlivých rastlín v substráte vhodnom pre sadenice. Canna Terra Seed Mix sa odporúča na pestovanie zo semien a Biobizz Light Mix je vynikajúci na klony. Pred presadením možno koreňový bal rastliny ošetriť prípravkom obsahujúcim symbiotické huby trichodermy podporujúce mykorízu, napríklad Biotabs Bactrex alebo Terra Aquatica Trikologic.

Oživenie substrátu a starostlivosť o rastliny vo fáze rastu

Pri dostatočnom množstve kvalitného substrátu by sa nemali vyskytnúť žiadne väčšie nedostatky vo výžive. K tomu môže dôjsť, ak sa rastlina pestuje na mieste, kde boli populácie pôdnych mikroorganizmov vyčerpané predchádzajúcim používaním minerálnych hnojív a syntetických ochranných látok, alebo ak sa rastlina pestuje v príliš malej nádobe.

Nikdy sa nesnažíme riešiť nedostatok živín v rastovej fáze okamžite minerálnymi hnojivami. Naša práca na budovaní zdravého pôdneho ekosystému by bola zbytočná. V tejto situácii nám najlepšie poslúži kvalitný vermikompost alebo kompost, prípadne kvalitný organický substrát, ktorý rozprestrieme vo vrstve asi dvoch centimetrov po celej ploche záhonu. Kompostové čaje a koncentrované komerčné hnojivá určené pre ekologické poľnohospodárstvo majú ešte rýchlejší účinok.

Samotná príprava kompostového čaju a iných nálevov je kapitola sama o sebe, ale na trhu sú produkty, ktoré vám to výrazne uľahčia. Ich základnou zložkou je vždy kvalitný kompost alebo vermikompost, ktorý si môžete kúpiť alebo pripraviť vo vlastnom vermikompostéri. Výbornou voľbou pre začínajúcich ekologických pestovateľov, ktorí chcú svojej záhrade dodať nový život, je kompostový čaj Biotabs PK Booster, ktorý aplikujeme postrekom na pôdu dvakrát mesačne alebo podľa potreby.

Ďalšou možnosťou je tekuté koncentrované organické hnojivo od osvedčených značiek, ako sú Biobizz, Canna alebo Guanokalong. Sú jednoduché na použitie a vhodné najmä pre začínajúcich pestovateľov alebo pre tých, ktorí nemajú veľa času na prípravu kompostového čaju. V neposlednom rade sú na trhu aj lisované zmesi organických hnojív vo forme tabliet alebo peliet, ktoré po zmiešaní so substrátom stačí zaliať. Medzi osvedčené produkty patria tablety Biotabs alebo pelety Guanokalong Complete Organics.

Ekologická starostlivosť o rastliny vo fáze kvitnutia

Vo fáze kvitnutia vyžadujú rastliny iné zloženie živín ako vo fáze rastu. Pestovatelia, ktorí používajú minerálne hnojivá počas obdobia kvitnutia, znižujú prísun dusíka (N) do rastlín a namiesto toho pridávajú vyšší pomer draslíka (K) a fosforu (P), čo podporuje tvorbu kvetenstva. Výhodou ekologického pestovania je, že tento krok odpadá. Rastliny profitujú zo symbiotického vzťahu s pôdnymi mikroorganizmami. Robia to prostredníctvom koreňových exsudátov, tzv. výlučkov, ktoré ovplyvňujú zloženie a fungovanie pôdneho života. Dobre pripravený záhon alebo nádoba s patričným objemom organického substrátu má dostatočnú samoregulačnú schopnosť a pestovateľ by mal mať možnosť pravidelne hnojiť prírodnými organickými hnojivami (vermikompost, kompost, mulč, kompostové čaje).

Iná situácia je u pestovateľov, ktorí používajú menšie nádoby alebo ktorých miesto pestovania nemá kvalitnú pôdu. V týchto prípadoch môžu rastliny počas fázy kvitnutia vykazovať nedostatok živín a odporúča sa použiť jedno z dostupných kvapalných organických hnojív. Tie sa zvyčajne delia podľa fázy rastu a minerálov. Na doplnenie živín počas obdobia kvitnutia sú vynikajúce BioBizz Bio Bloom, Guanokalong Organics Bloom alebo Biotabs Bio PK 5-8.

Nezabúdajme však, že aj nadmerné používanie týchto vysoko koncentrovaných organických hnojív narúša prirodzenú rovnováhu pôdnych organizmov.

Flushing

O flushingu, t. j. prelievaní záhonu alebo kvetináča čistou vodou niekoľko týždňov pred zberom, sme sa už v minulosti podrobne zmienili v článku "Dozrievanie a preplachovanie, ako čo najlepšie využiť posledné týždne pred zberom". Tým sa substrát zbaví prebytočných hnojív a zlepší sa chuť plodín. Pri pestovaní v interiéri je to spôsob, ako dať rastlinám najavo, že sa blíži "jeseň" a čas zberu. Pri pestovaní vonku sa s príchodom chladnejších dní a nocí aktivita mikroorganizmov znižuje. Koncentrácia živín v substráte sa prirodzene zníži.

Pri pestovaní s organickými hnojivami sa nemusíme zaoberať nadbytkom minerálov v substráte, ale niektorí pestovatelia aj tak nedajú na preplachovanie dopustiť. Ich neoficiálne skúsenosti potvrdzujú, že úroda z prepláchnutých rastlín je kvalitnejšia a chutnejšia. Odporúča sa obmedziť používanie kompostových čajov alebo organických kvapalných hnojív v posledných týždňoch života rastlín, aby bola chuť plodín dokonalá.

Biologická ochrana proti škodcomBio ochrana Rock Effekt získala v roce 2012 cenu Česká hlava

Pri ekologickom pestovaní by sa malo prísne vyhýbať všetkým chemickým pesticídom a fungicídom, ktoré záhradníci bežne používajú. Zabíjajú nielen patogény a škodcov, ale aj užitočné mikroorganizmy a živočíchy. Našťastie existuje niekoľko osvedčených ekologických produktov, ktoré sú nemenej účinné.

Prvou vlnou kontroly škodcov sú pasívne metódy kontroly. Žlté lepové dosky priťahujú širokú škálu hmyzích parazitov a modré lepové dosky sa používajú na boj proti nebezpečným tripsom. Ich umiestnením v okolí rastlín môžeme pravidelne monitorovať druhy škodcov a úroveň ich napadnutia. Vhodnou pasívnou ochranou, najmä pri pestovaní vonku, je výsadba aromatických podporných rastlín, ktoré odpudzujú škodcov a priťahujú hmyzie predátory. Medzi najobľúbenejšie patrí bazalka, levanduľa, koriander alebo mäta.

V prípade výskytu plesní alebo výrazného napadnutia hmyzom je postrek nevyhnutný. Veľmi účinným organickým pesticídom a fungicídom je výťažok z oleja z nimby indickej. Na rastlinách vytvára silne zapáchajúci olejovitý povlak, ktorý odpudzuje hmyz a chráni pred spórami húb. Menej nechutnou alternatívou k nimbovému oleju je Agro Natura Rock Effect, ktorý funguje podobným spôsobom. Na trhu je veľa postrekov s preventívnym účinkom, ktoré sa môžu používať aj pri ekologickom pestovaní. Medzi obľúbené patria Canna CannaCure a Biobizz Leaf Coat.

Ďalšou možnosťou sú preventívne bylinné zmesi (proti plesniam alebo priadke morušovej) od spoločnosti Agro Bio Opava.

Najčastejšie chyby v ekologickom pestovaní

  • používanie minerálnych hnojív a syntetických ochranných prostriedkov
  • nevhodný substrát
  • zle spracovaný kompost alebo vermikompost obsahujúci patogény a škodcov
Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení