Žlté alebo zoschnuté listy, zakrpatené rastliny alebo oneskorený vývoj kvetov, to všetko môže byť príznakom, že vašim rastlinám chýbajú dôležité živiny. Ako predchádzať problémom s výživou rastlín pri pestovaní v zemine aj hydropónii?

Rastliny potrebujú k životu celkom 17 rôznych živinových prvkov. Zatiaľ čo uhlík, kyslík a vodík získavajú zo vzduchu, ostatné živiny obvykle čerpajú z pôdy (výnimkou sú parazitické alebo mäsožravé rastliny). Rastliny môžu živiny prijímať iba ak sú prítomné v dostupnej forme. Obvykle ich vstrebávajú spolu s vodou vo forme iónov.

Živinové prvky rozdeľujeme na makroživiny, ktoré potrebujú rastliny v najväčšej miere as ktorých nedostatkom sa stretávajú najčastejšie, a mikroživiny, ktoré označujeme ako stopové minerály. Najčastejšie sa u rastlín stretávame s nedostatkom makroživín, predovšetkým dusíka, vápnika a fosforu.

  • Makroživiny: dusík (N), fosfor (P), draslík (K), vápnik (Ca), síra (S), horčík (Mg), uhlík (C), kyslík (O), vodík (H).
  • Mikroživiny (stopové minerály): železo (Fe), bór (B), chlór (Cl), mangán (Mn), zinok (Zn), meď (Cu), molybdén (Mo), nikel (Ni).

Mobilita živín

Minerálne živiny sa nachádzajú v pôde v podobe solí sa odtiaľ ich rastliny čerpajú svojimi koreňmi vo forme iónov. Dostupnosť živín rastlinám závisí od kyslosti substrátu (pH), množstva svetla i vlhkosť prostredia. Akonáhle rastliny živiny z pôdy vstrebajú, transportujú ich cievnymi zväzkami do ďalších častí.

Čítajte tiež: Čo je pH a prečo je pri pestovaní rastlín dôležité?

Živiny rozdeľujeme na mobilné a imobilné podľa toho, ako ľahko sa pohybujú do rôznych častí rastliny. Mobilné živiny, ako sú dusík alebo fosfor, ľahko putujú do oblastí aktívneho rastu. Preto sa príznaky nedostatku mobilných živín objavia najprv na starších listoch. Na druhej strane príznaky nedostatku imobilných živín, ako sú vápnik alebo železo, postihujú najprv nové listy. Nedostatok nepohyblivých živín je na postihnutých miestach nevratný.

Makroživiny sú živinové prvky nevyhnutné pre rast a reprodukciu rastlín, ktoré sa v rastlinných tkanivách nachádzajú v relatívne veľkom množstve. Primárnymi makroživinami sú dusík, fosfor a draslík. Tieto živiny potrebujú rastliny v najväčšom množstve. Sekundárnymi makroživinami sú vápnik, horčík a síra. Tieto prvky vyžadujú rastliny v menšej miere, avšak pre zdravý rast rastlín sú nenahraditeľné.

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok dusíka u rastlín

Dusík rastliny potrebujú na tvorbu nových tkanív a je živinou, ktorá rastlinám najčastejšie chýba. Dusík je dôležitý pri tvorbe chlorofylu, je nevyhnutnou zložkou bielkovín a nukleových kyselín. Dusík je prvým prvkom spomínaným na etiketách hnojív s obsahom látok NPK .

Príznaky nedostatku dusíka u rastlín:

Rastliny postrádajúce dusík sú nápadné žltými listami. Pretože je dusík mobilným prvkom, žltnutie postihuje ako prvé listy v spodných častiach rastlín. Listy najprv získajú svetlo zelenú farbu a následne úplne zožltnú. Ďalším nápadným príznakom je fialovanie stoniek a stopiek listov.

Príčiny nedostatku dusíka u rastlín:

Najčastejšou príčinou nedostatku dusíka je nedostatočné alebo nesprávne hnojenie. A málo dusíka, ktorý by bol dostupný rastlinám, obsahujú napríklad substráty s vysokým podielom čerstvého organického materiálu. Tie sú totiž bohaté na mikroorganizmy, ktoré na seba dusík naviažu a tým oň pripravia rastlinku.

Ako si poradiť s nedostatkom dusíka u rastlín:

  • Použite tekuté hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Do tejto kategórie patrí väčšina hnojív pre vegetatívnu fázu rastu .
  • Ošetrite rastliny zálievkou alebo postrekom hnojiva s obsahom rybej emulzie .
  • Pridajte do pôdy sypké hnojivo obsahujúce netopierie guáno .
  • V hydroponických systémoch a substrátoch zvýšte EC pestovateľského substrátu alebo živného roztoku.

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok fosforu u rastlín

Fosfor rastliny potrebujú na tvorbu koreňov a stoniek a tiež ovplyvňuje celkovú vitalitu a klíčenie semien. Táto živina je pre rastliny nenahraditeľná v reprodukčnej fáze av priebehu kvitnutia. Fosfor je druhým prvkom spomínaným na etiketách hnojív s obsahom látok NPK.

Príznaky nedostatku fosforu u rastlín:

Rastliny postihnuté nedostatkom fosforu sú zakrpatené s malými listami. Ako prvé sú postihnuté staršie listy, ktoré získajú tmavozelenú farbu, zvädnú a sfarbia sa do modrofialovej. Po niekoľkých týždňoch bez dostatku fosforu sa na listoch objavia tmavo hnedé nekrotické fľaky a ich čepele sa skrútia smerom dole. Rastliny síce vykvitnú, ale budú mať minimum plodov.

Príčiny nedostatku fosforu u rastlín:

S nedostatkom fosforu sa u rastlín stretávame zriedka a pokiaľ k nemu dôjde, je na vine pravdepodobne pH pestovateľského substrátu. Pri hodnotách pH nad 7 vznikajú nerozpustné zlúčeniny fosforu, ktoré rastliny nemôžu vstrebávať svojimi koreňmi. Problémy s príjmom fosforu u rastlín vznikajú aj v príliš kyslých substrátoch a pôdach bohatých na železo a zinok.

Ako si poradiť s nedostatkom fosforu u rastlín:

  • Použite tekuté hnojivo s vysokým obsahom fosforu. Do tejto kategórie patrí väčšina hnojív pre fázu kvitnutia .
  • Pri hydroponickom pestovaní zmerajte pH živného roztoku pomocou pH metra . V prípade, že je pH príliš vysoké, použite regulátor na zníženie pH .

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok draslíka u rastlín

Draslík je minerál potrebný na udržanie kolobehu vody v rastline. Je dôležitý pre otváranie stomat, prieduchov na listoch, ktorými rastliny ovládajú transpiráciu vodných pár. Rastliny potrebujú draslík aj pri tvorbe plodov. Draslík je tretím prvkom spomínaným na etiketách hnojív s obsahom látok NPK.

Príznaky nedostatku draslíka u rastlín:

Rastliny trpiace nedostatkom draslíka majú spálené okraje listov. Následkom zníženej schopnosti odparovať vodu stúpa teplota v listoch a dochádza k poškodeniu buniek. Ako prvý postihuje nedostatok draslíka nové mladé listy, ktorým zošednú okraje. Následne listy žltnú od okraja smerom k stredu a objavia sa na nich hrdzavé škvrny. Vo vegetatívnej fáze rastu spôsobuje nedostatok draslíka spomalenie rastu av kvetovej fáze je obmedzená schopnosť rastlín kvitnúť.

Príčiny nedostatku draslíka u rastlín:

Mnohé organické hnojivá, ako sú guáno, rybie emulzie, alfalfa, kostná múčka alebo mrva zvierat obsahujú pomerne málo draslíka vzhľadom na svoj obsah dusíka a fosforu. Preto sa záhradníci niekedy stretávajú s nedostatkom draslíka aj pri pestovaní v úrodných pôdach. Vstrebávanie draslíka spomaľuje studená voda a vysoký obsah sodíka, vápnika alebo amoniaku v substráte.

Ako si poradiť s nedostatkom draslíka u rastlín:

  • Použite tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Do tejto kategórie patrí väčšina hnojív pre fázu kvitnutia a stimulátorov tvorby kvetov .
  • Pre potreby ekologického pestovania použite na doplnenie draslíka v pôde výťažky z rias alebo drevný popol .
  • Využite koncentrovaný draslík v tekutej forme .

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok vápnika u rastlín

Vápnik je pre rastliny nevyhnutný pri tvorbe bunkových stien a napomáha rastu koreňov. Podieľa sa tiež na ovládaní stomat a je dôležitým činiteľom pri procese transpirácie (výdaj vody povrchom rastlín, respektíve listom). Vápnik je imobilný prvok a koncentruje sa v starších koreňoch a listoch.

Príznaky nedostatku vápnika u rastlín:

Nedostatok vápnika postihne najskôr listy v spodných častiach rastlín. Na listoch sa objavia žltohnedé škvrny s hnedým okrajom, ktoré sa v nasledujúcich týždňoch začnú rýchlo zväčšovať. Pri vážnom nedostatku vápnika okraje listov uschnú, podobne ako pri nedostatku draslíka. Rastliny postrádajúce vápnik môžu kvitnúť pomalšie alebo mať menšie vrcholky.

Príčiny nedostatku vápnika u rastlín:

Pri pestovaní v pôde je najčastejším dôvodom nedostatku vápnika u rastlín príliš nízke pH pôdneho substrátu (kyslá pôda). Vstrebávanie vápnika korene negatívne ovplyvňuje vysoké množstvo amoniaku, draslíka, horčíka alebo sodíka v substráte. S nedostatkom vápnika sa často stretávame pri hydroponickom pestovaní, najmä ak je na prípravu živného roztoku používaná voda filtrovaná reverznou osmózou. Pri pestovaní v indoor pestovateľniach môže problémy s vápnikom spôsobovať aj nesprávna vlhkosť prostredia.

Čítajte tiež: Vplyv vlhkosti, teploty a VPD na pestovanie rastlín

Ako si poradiť s nedostatkom draslíka u rastlín:

  • Vždy na pestovanie používajte kvalitný zeminový alebo kokosový substrát, ktorý má vhodné pH.
  • Pridajte do živného roztoku či zálievky aditívum s obsahom vápnika.
  • Príliš kyslú pôdu v záhrade zavápnite dolomitickým vápencom.

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok horčíka u rastlín

Horčík je nepostrádateľným prvkom pri tvorbe chlorofylu, zeleného farbiva nevyhnutného pre fotosyntézu a zohráva zásadnú úlohu pri prenose energie. Rastliny s dostatkom horčíka majú zdravé a pevné listy.

Príznaky nedostatku horčíka u rastlín:

Nedostatok horčíka sa najskôr prejaví na starších listoch, ktoré získajú bledožltú farbu. Ďalej sú postihnuté stredne staré listy pod vrcholom, na ktorých sa objavia malé hrdzavo hnedé alebo zakalene žlté škvrny. Príznaky sa postupne šíria po celej rastline. Rastliny postihnuté nedostatkom horčíka majú obmedzenú schopnosť tvorby kvetov.

Príčiny nedostatku horčíka u rastlín:

Pri pestovaní v pôde sa s nedostatkom horčíka stretávame zriedka. Najčastejšie je dôvodom príliš kyslá pôda alebo nízke teploty. Vstrebávanie horčíka rastlinami znižuje vysoké množstvo draslíka, amoniaku alebo vápnika v substráte. Rovnako ako pri vápniku aj horčík je nutné pridávať do vody ošetrené reverznou osmózou. Pri hydroponickom pestovaní môže byť dôvodom nedostatku horčíka aj vysoké EC v pestovateľskom médiu.

Ako si poradiť s nedostatkom horčíka u rastlín:

  • Dodajte rastlinám horčík postrekom. Vhodný je 2% roztok epsomskej soli alebo dobre rozpustný Cal-Mag.
  • Pridajte do živného roztoku či zálievky aditívum s obsahom horčíka.
  • Príliš kyslú pôdu v záhrade zavápnite napríklad dolomitickým vápencom, ktorý obsahuje vysoké množstvo horčíka.

Ako spoznať a vyriešiť nedostatok síry u rastlín

Síra je dôležitým stavebným blokom rastlinných hormónov, proteínov a vitamínov a je nevyhnutná počas vegetatívneho rastu aj pri tvorbe koreňov rastlín. V pôde aj v rastlinách hrá síra úlohu v udržiavaní vodnej rovnováhy.

Príznaky nedostatku síry u rastlín:

Prvými príznakmi nedostatku síry u rastlín je žltnutie mladých listov začínajúce v zadnej časti listov a postupujúce smerom k špičke. Listy majú výrazne fialové sfarbenie stoniek a postupne sa sfarbujú do sýto žltej. Rastliny postihnuté nedostatkom síry majú obmedzený rast a nevyvinuté kvety.

Príčiny nedostatku síry u rastlín:

Pri pestovaní v pôde dochádza k nedostatku síry len zriedka. Jedným z dôvodov je, že väčšina hnojív obsahuje živiny vo forme sulfátov. S nedostatkom síry sa niekedy stretávajú rastliny pestované v substráte s príliš vysokým pH alebo s nadmerným obsahom vápnika.

Ako si poradiť s nedostatkom síry u rastlín:

  • Znížte pH pestovateľského média alebo živného roztoku kyselinou citrónovou.
  • Pri nedostatku síry je najlepším riešením pridať ju vo forme minerálneho hnojiva s obsahom horčíka.

Foto listov: canna-cz.com

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení