Určite ste už počuli o tom, že rastliny potrebujú k životu najmä uhlík (vo forme CO2), vodík (vo forme H2O) a kyslík (O2 zo vzduchu). To im môže stačiť na prežitie, ale nič viac nečakajte. Rastliny potrebujú na svoj rast, kvitnutie a plodenie okrem iného primárne a sekundárne biogénne prvky a vo veľmi malých množstvách aj stopové prvky.

Je pravda, že bežná vonkajšia pôda môže obsahovať zlúčeniny týchto prvkov. Málokedy je však v takých množstvách a pomeroch, aby boli bylinky skutočne prospešné pre dosiahnutie ich maximálneho potenciálu. Správne množstvo dobre vstrebateľných živín je absolútne nevyhnutné pre dokonalý rast a vynikajúcu úrodu. Môžete ich získať ako z prírodných "domácich" produktov (hnoj, kurací trus, kompost, rastlinné výluhy atď.), tak predovšetkým z kvalitných a osvedčených vonkajších hnojív od skutočných profesionálov.

Živiny a ich význam pre rastliny

Biogénnymi prvkami, ktoré zohrávajú primárnu úlohu v živote rastlín, sú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), ktoré ovplyvňujú rast a kvitnutie. Pomer NPK živín a ďalších zložiek je uvedený na etiketách väčšiny výrobcov. Medzi sekundárne prvky patrí vápnik, síra a horčík. Stopové prvky sú železo, zinok, meď, molybdén, mangán, chlór a bór. Základné hnojivá sú dostatočným zdrojom týchto a ďalších dôležitých látok.

V tabuľke nájdete všetky dôležité informácie o živinách a ich nedostatku. Tabuľku si môžete stiahnuť aj vo formáte pdf na konci článku.

Hnojiva na outdoor obsahují všechny základní živiny potřebné pro rostliny

Nedostatok živín môže mať veľmi negatívny vplyv na úspech vášho pestovania. Veľkou výhodou kvalitných komerčných hnojív je, že obsahujú dostatok všetkých dôležitých živín v optimálnom pomere. Ak sa používa správna základná výživa, rastliny len zriedka trpia jej nedostatkom.

Obrázok znázorňuje typické sfarbenie listov javora pri nedostatku základných biogénnych živín.

Jak se projevují nedostatky živin na listech

Čo by ste mali vedieť o kvapalných a pevných hnojivách?

Hnojivá na pestovanievonku sú k dispozícii v tekutej a pevnej forme. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené základné vlastnosti a hlavné rozdiely medzi pevnými a kvapalnými hnojivami. Môžu sa líšiť rozpustnosťou, účinkom, kompatibilitou s hydroponickými systémami alebo presnosťou dávkovania a ďalšími parametrami. Tuhé hnojivá môžu byť vo forme sypkých, práškových alebo dehydrovaných tabliet, peliet alebo granúl.

Predtým, ako sa rozhodnete, ktorú formu hnojiva si vyberiete na pestovanie vonku, zvážte všetky výhody a nevýhody. Prečítajte si informácie o výrobku a ak si stále nie ste istí, nechajte si od predavača odporučiť ideálne hnojivo.

Kapalná a pevná hnojiva na outdoor pěstování

Ako si vybrať hnojivá pre vonkajšie prostredie - minerálne alebo organické?

Minerální a organická hnojiva na outdoor pěstování rostlin - výhody a nevýhodyHnojivá si môžete vybrať aj podľa pôvodu živín. Výživa rastlín môže mať rôzne vlastnosti a pôvod: organický, prírodný, anorganický, organický, minerálny, syntetický. Určite ste už tieto pojmy počuli. Zorientovať sa v nich nie je jednoduché, a to aj preto, že výrobcovia a predajcovia často používajú niektoré z týchto pojmov nesprávne. Značka Canna sa tejto problematike podrobne venuje na svojom blogu, kde ju rozoberá doslova molekulárne.

Z hľadiska pestovania je dôležité predovšetkým to, čo očakávate od vonkajších hnojív a ako veľmi vám záleží na prírode a ekológii. Pri nákupe sa stretnete s rozdelením na minerálne, organické a organo-minerálne alebo bio-minerálne hnojivá.

Jednoducho povedané, živiny v minerálnych hnojivách pochádzajú z ťažby minerálov a ich zlúčeniny sa vytvárajú synteticky (umelo). Preto sa vyrábajú z neobnoviteľných zdrojov. Tieto hnojivá určite nie sú ekologické alebo vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo.

Na druhej strane certifikované organické hnojivá obsahujú len látky prírodného pôvodu, ktoré spĺňajú prísne kritériá a sú určené na pestovanie čo najšetrnejšie k životnému prostrediu.

V tabuľke sú porovnanévýhody a nevýhody organických a minerálnych hnojív (nielen na vonkajšie použitie). Je však na vás, aby ste sa rozhodli a vybrali správne hnojivo.

Viac informácií nájdete v článku Substráty a hnojivá - čo by ste o nich mali vedieť.

Ako spoznať správne organické hnojivo?

Certifikáty organických hnojivAk uprednostňujete pestovanie v pôde a kupujete biopotraviny, odporúčame vám pred nákupom skontrolovať niekoľko vecí. Organické hnojivo vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo by malo byť certifikované renomovanou organizáciou, ako je napríkladInštitút pre kontrolu organických materiálov ( OMRI ), Európska kontrolná únia alebo Kalifornské ministerstvo pre potraviny a poľnohospodárstvo (certifikácia OIM).

Certifikáty sú zárukou, že dostanete a vypestujete skutočne 100 % ekologický produkt. Medzi najznámejšie značky v tejto kategórii patria BioBizz, BioCanna a BioTabs alebo rady Atami ATA NRG a Guanokalong Organics.

V Českej republike sa používajú najmä organominerálne hnojivá. Tie obsahujú minerálne aj organické alebo neminerálne látky prírodného pôvodu. Ich vlastnosti sa viac podobajú minerálnym hnojivám.

Môžete si pripraviť vlastné organické živiny alebo kompost vo vermikompostéri.

Živiny a hnojivá sú určite dôležitým aspektom pestovania vonku, ale nie jediným. Viac informácií o ďalších nájdete v článku 5 tipov pre pestovanie vonku.

Zdroje:

  • www.canna-cz.com/organicke_nebo_mineralni_tak_jak_vlastne_je;
  • www.plagron.com
  • www.eurohydro.com
  • http://web2.mendelu.cz/af_221_multitext/vyziva_rostlin/html/biogenni_prvky/a_index_biogen.htm
Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení