Začína to výberom odolných genetických druhov a nákupom kvalitných semien alebo zdravých sadeníc. Za škodcu možno považovať každý organizmus alebo živočícha, ktorý vám chce sťažiť pestovanie alebo dokonca zničiť vaše plodiny.

Zákerný hmyz, obrovský slimák, hladná myš, tajomný krtko, roztopašné domáce zvieratko alebo závistlivý sused. To všetko sú potenciálni škodcovia, ktorých by ste mali brať do úvahy, najmä pri pestovaní vonku. Živé organizmy spôsobujú rastlinám tzv. biotické stresy. Neživým stresovým faktorom sa venujeme v článku Teplo, sucho a iné abiotické stresové faktory pre rastliny.

Odhliadnuc od chorôb a ochorení, najnebezpečnejší rastlinní škodcovia pochádzajú z oblasti "požieračov" hmyzu a viac či menej príbuzných škodcov. V českých podmienkach sa najčastejšie stretnete s priadkou morušovou, mšicami, molicami, mrchožrútmi alebo strigami. Tie sa nachádzajú v interiéri aj exteriéri.

5 najčastejších škodcov izbových rastlín

Skúsení pestovatelia to vedia. Aj pri maximálnej starostlivosti sa môže niektorý z týchto škodcov objaviť v pestovateľskom boxe prakticky kedykoľvek. Pri pestovaní vonku alebo v skleníku sa im určite nevyhnete. V nasledujúcej tabuľke nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o piatich najbežnejších škodcoch.

Tabuľku si môžete stiahnuť vo formáte pdf tu alebo na konci článku.

Škůdci na rostlinách - jak chránit úrodu a rostliny

Ďalší škodcovia ohrozujúci vonkajšie pestovanie

Na otvorenom priestranstve je pravdepodobnosť výskytu škodcov oveľa vyššia. Skleníky a polytunely poskytujú určitú ochranu, ale ani v nich nie sú rastliny v stopercentnom bezpečí. Škodcov rastlín možno rozdeliť do kategórií, napríklad podľa ich umiestnenia a cieľov.

Mnohí z týchto nepríjemných škodcov sú pomerne všestranní a škodia pod zemou aj nad zemou, na koreňoch, listoch, stonkách, kvetoch. Výsledkom je vždy oslabená a málo produktívna rastlina.

Podzemní škodcovia ničia koreňový bal

Eliminácia podzemných škodcov v pôde v záhrade je náročná a často neúspešná. Ak chcete svojim rastlinám poskytnúť bezpečnejší domov, oplatí sa využiť textilné kvetináče a kvalitnú zeminu. Prostredie koreňov bude lepšie chránené ako pri pestovaní na záhone. To platí nielen pre bylinky, ale aj pre okrasné kvety a koreňovú zeleninu.

Medzi najčastejšie škodcov vyskytujúcich sa v pôde patria:

  • larvy chrobáka hrachového, kvetárka kapustová, mušky či smútnice
  • podzemné húsenice (napr. osika poľná, ypsilonová, výkričníková)
  • dospelé mnohonôžky, krtkovia, koreňové háďatká, enchytraea, hubovité pakomáre atď.
  • krtkovia, hraboše a iné hlodavce, ktoré môžu spôsobovať škody pod zemou aj nad zemou

Podzemní škodcovia zvyčajne vyžierajú nové korene a poškodzujú koreňový systém. To znižuje jeho výkonnosť, príjem vody alebo živín a ohrozuje zdravie a prirodzený vývoj rastliny. Poškodenie, ktoré spôsobujú, podporuje výskyt plesní. Korene, cibule a podzemné hľuzy (napr. zemiakov) tiež trpia rôznymi chorobami alebo hnilobou.

Nadzemní škodcovia ničia stonky, listy a kvety

Plzák ArionRovnako ako pri pestovaní v interiéri a exteriéri si dajte pozor na cvrčky, mšice, mole alebo tripsy. Okrem toho si dajte pozor na ďalších škodcov. Poškodenie zelených častí narúša fotosyntézu, prenos živín, metabolizmus rastlín a ďalšie procesy. Zdravie a život rastliny sú ohrozené.

Vlhké počasie je spúšťačom slizkého ťaženia rôznych druhov slizovcov (na obrázku), sliziakov alebo slimákov, ktoré môžu byť pre každú vonkajšiu záhradu fatálnou katastrofou. Pred ich uhryznutím nie je v bezpečí žiadna nadzemná časť nižších rastlín, kríkov s plodmi alebo akejkoľvek zeleniny.

V boji proti slimákom môžete použiť chemické prípravky, viac či menej osvedčené tipy z internetových časopisov (solenie pôdy, pivné pasce, chov indických kačíc atď.) alebo im jednoducho čo najviac sťažiť prístup, napríklad umiestnením kvetináča na vyvýšené miesto. Nevyhýbajte sa ani pravidelnému vyberaniu.

Ak používate nádrže na vodu, mali by ste ich udržiavať bez rias, ktoré upchávajú hadičky a tiež odoberajú z roztoku kyslík a dôležité živiny. Rastlina potom môže trpieť ich nedostatkom. Čistiace a preplachovacie príslušenstvo je užitočné pre preplachovacie systémy.

Škody na rastlinách môžu spôsobiť aj domáce zvieratá alebo veľké zvieratá, ktoré majú záľubu v okusovaní čerstvých výhonkov. Ak sa k vašej zelenine a bylinkám dostane nejaké zviera, očakávajte straty. Pomôcť môžu mechanické zábrany, ochranné siete atď. Pravdepodobne najmenej riešiteľným škodcom môže byť nepríjemný a závistlivý sused, ktorého nie je také ľahké odstrániť ako slizkého plazivca.

Ako najlepšie chrániť rastliny a plodiny?

Okrem starostlivej a dlhodobej prevencie, ktorá chráni alebo posilňuje rastlinu pred napadnutím širokou škálou škodcov, môžete na riešenie akútnych problémov použiť prírodné alebo chemické prípravky.

Základné pravidlá prevencie škodcov

  • vybrať priestor na pestovanie tak, aby bol čo najmenej prístupný pre podzemných a nadzemných škodcov
  • využiť pestovateľské boxy alebo skleníky
  • rastú v čistých substrátoch bez patogénov a kontaminantov
  • vyberajte semená so silnou genetikou a vždy sa uistite, že sadenice sú 100% zdravé a kvalitné.
  • lepiace tabule alebo šípky pomáhajú pri monitorovaní hmyzu v okolí rastlín
  • dodržiavať zásady hygieny pestovateľského priestoru a nechať rastliny rásť v čistom prostredí
  • posilniť ich prirodzenú obranyschopnosť špeciálnymi preventívnymi doplnkami.
  • Aplikujte listové postreky dôkladne na celý list a na obe strany
  • Nádrže na vodu/zálievku uchovávajte mimo dosahu priameho slnečného svetla a používajte kryt
  • chrániť dôležité plodiny pred pohľadmi závistlivých ľudí a útokmi zvierat plotom alebo inou zábranou
  • keď sa zistí, že rastlina je infikovaná, odstráňte ju z dosahu zdravých jedincov
  • pravidelne kontrolujte rastliny a ich okolie - napríklad prítomnosť mravcov môže byť začiatkom invázie mšíc.

V našom playliste na YouTube o škodcoch si môžete pozrieť napríklad to, ako mravce chovajú mšice alebo ako fungujú prirodzení predátori.

Prírodná ochrana rastlín

Ekologická ochrana rastlín je pravdepodobne menej účinná ako chemická ochrana. Nemá však žiadne negatívne účinky a neohrozuje kvalitu vašej úrody, vaše zdravie ani prírodu. Prirodzení predátori sú najekologickejším spôsobom likvidácie škodcov. Ich nevýhodou je, že pre ne musíte mať neustále k dispozícii potravu (t. j. škodcov), inak  uhynú alebo vaše rastliny opustia. Ich používanie si vyžaduje určité skúsenosti a dodržiavanie pravidiel. Pri pestovaní vonku sú zvyčajne menej účinné a existuje riziko, že sa presunú inam.

Medzi najznámejšie patria

  • Larvy Aphidoletes aphidimyza alebo mšicomorky zabijú počas svojho vývoja až 100 mšic
  • nepriateľom červcov a mšíc je dravé slniečko (Cryptolaemus montrouzieri), ktoré dokáže zabiť niekoľko desiatok škodcov denne
  • univerzálnym hubiteľom je aj lienka (Coccinella septempunctata)
  • Potkan skleníkový (Macrolophus caliginosus) a hladný chrobák (Orius laevigatus) likvidujú najmä tripsy, mole a roztoče
  • dravé roztoče (Amblyseius cucumeris a Phytoseiulus persimilis) konzumujú larvy priadky morušovej a priadky trnkovej
  • Parazitické háďatká (Steinernema feltiae) sa môžu použiť aj na ničenie molí

Vo videu si môžete pozrieť, ako sa parazitická voška (Encarsia formosa) vysporiada s moľami alebo ako chrobák Orius ničí nedospelé tripsy.

Mnohé z prípravkov na ochranu rastlín v našom sortimente súvisia s prevenciou. Verte, že riešenie prebiehajúcej invázie je oveľa náročnejšie. Nadzemní škodcovia ohrozujú najmä listy, ktorých zdravotný stav a celkovú odolnosť možno zlepšiť pomocou listových hnojív alebo špeciálnych postrekov.

  • Canna Cure s postrekom vyživuje listy a chráni ich pred mnohými druhmi hmyzích škodcov
  • 100 % organický BioBizz Leaf Coat vytvára na listoch prírodnú latexovú vrstvu, ktorá zabraňuje rozvoju škodcov a chorôb.
  • Terra Aquatica Protect posilňuje imunitu a regeneruje rastliny
  • Atami Bio Defence odpudzuje škodlivý hmyz, plesne a choroby

Pri akútnych problémoch s hmyzími škodcami odporúčame nechemický postrekový koncentrát Agro Natura Rock Effect. Tento systémový insekticíd na prírodnej báze ničí všetky vývojové štádiá mšíc, molic, múčnatiek, svilušiek alebo červcov. Okrem toho pôsobí ako fungicíd proti plesniam.

Ďalšou možnosťou sú preventívne bylinné zmesi vo forme odvarov (proti plesniam alebo sviluškám) od spoločnosti Agro Bio Opava.

Prípravkom, ktorý kombinuje chemické (pyretrín) a prírodné (výťažok zo sedmokrásky) látky, je Spruzit Pest Free, ktorý možno použiť proti mšiciam, húsenici alebo tripsom.

Chemická ochrana

Pri pestovaní a boji proti škodcom myslite ekonomicky a ekologicky. Chrániť svoje rastliny a pritom zlikvidovať polovicu prirodzených obyvateľov záhrady a zničiť úrodu by ste si určite nemali dovoliť.

Silné chemické koncentráty na boj proti hmyzu a iným škodcom by mali byť vždy až poslednou možnosťou. Tieto výrobky zvyčajne obsahujú ťažké kovy a iné škodlivé látky a ich používanie je nebezpečné a kontroverzné. Pri aplikácii chemickej ochrany rastlín odporúčame vždy dôsledne dodržiavať návod na použitie, najmä dátum spotreby. Nesprávne používanie a konzumácia kontaminovaného ovocia môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Nehovoriac o nebezpečenstve pre užitočné organizmy a iné živočíchy v okolí rastlín. Preto buďte čo najopatrnejší.

Urob si sám - prípravky na ochranu proti škodcom.

Ak nemáte záujem o komerčné produkty a uprednostňujete riešenia typu "urob si sám", máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by mohli byť užitočné. Starý priateľ google vám určite poradí viac.

  • sprej z mletého klinčeka a škorice by mohol fungovať na cvrčky
  • na mole sa používa sprej z rozdrveného cesnaku a chilli papričiek
  • na mšice môže pôsobiť sprej so škoricovým olejom alebo chilli korením, mydlová voda alebo roztok z cigaretových ohorkov
  • roztok škoricového oleja a vody v substráte poškodí sedmokrásky
  • na strapce môžete vyskúšať sprej z rozdrveného cesnaku a chilli papričiek alebo draselné mydlo

Pamätajte, že prevencia je vždy najlepším riešením!

Zdroje:

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení