Mnohí začínajúci pestovatelia nepredpokladajú, že ich rastliny budú napadnuté škodcami alebo chorobami, a neprijímajú preventívne opatrenia. Proti patogénom zasahujú príliš neskoro a často im nezostáva nič iné, ako siahnuť po drastických metódach. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých zásad IPM pomôže predísť väčšine bežných problémov, s ktorými sa pestovatelia v interiéroch stretávajú.

Integrovaná ochrana proti škodcom (IPM) je účinná a ekologická metóda ochrany rastlín, ktorá pozostáva z kombinácie niekoľkých osvedčených postupov. Programy IPM sú založené na komplexných znalostiach životných cyklov škodcov a ich interakcii s prostredím. Ide o holistickú metódu, ktorá využíva čo najefektívnejšie prostriedky na riešenie a prevenciu škôd spôsobených škodcami a snaží sa minimalizovať ohrozenie zdravia ľudí, majetku a životného prostredia.

5 základných pravidiel IPM

Prahové hodnoty zamorenia

Určenie prahových hodnôt napadnutia vám pomôže identifikovať hrozby a naplánovať ochranu pred škodcami a chorobami. Najprv si ujasnite, ktoré organizmy sú pre vaše rastliny nebezpečné a aká úroveň napadnutia už začína ohrozovať vaše plodiny. Škodcovia a choroby stresujú rastliny, obmedzujú ich rast a môžu výrazne znížiť výnosy. To však neznamená, že musíte siahnuť po najťažších zbraniach hneď, ako objavíte prvého chrobáka alebo poškodený list.

Správna identifikácia škodcov na rastlinách

Správna identifikácia škodcov je veľmi dôležitá. Vyhnite sa zbytočnému alebo nesprávnemu používaniu pesticídov. Prítomnosť konkrétnych druhov hmyzích škodcov sa najľahšie monitoruje pomocou lepidoptér. Plastové dosky potiahnuté netoxickým lepidlom sa dodávajú v rôznych farbách a každá z nich láka iné druhy hmyzu. Obzvlášť užitočné sú žlté lepové dosky, ktoré priťahujú širokú škálu druhov vrátane mšiek, moľ, smutničiek, blanokrídlovcov, dážďoviek a niektorých ďalších. Na druhej strane, modrá farba je mimoriadne atraktívna pre tripsy.

Pravidelná dezinfekcia pestovateľských plôch

Pravidelná dezinfekcia je spoľahlivou a účinnou metódou prevencie. Pred začiatkom každého pestovateľského cyklu umyte steny a všetky rohy pestovateľskej miestnosti účinným dezinfekčným prostriedkom (napr. chlórnanom sodným). Nezabúdajte na zariadenia vrátane lopatiek ventilátora, na ktorých sa často hromadí veľké množstvo nečistôt.

Germicídne UV-C lampy sú skvelým pomocníkom pri čistení pestovateľských plôch. Ich žiarenie je smrteľné pre všetky mikroorganizmy. Na dokonalú dezinfekciu miestnosti ich stačí nechať zapnuté len niekoľko desiatok minút. Pri práci s germicídnymi svetlami buďte opatrní, pretože ich žiarenie môže vážne poškodiť zdravie. Vždy dodržiavajte bezpečnostné pokyny výrobcu a používajte ochranné pomôcky.

Počas celého cyklu je dôležitá aj hygiena pestovateľského priestoru. Pestovateľskú miestnosť dezinfikujte v pravidelných intervaloch, aspoň raz týždenne. Po akejkoľvek práci na rastlinách, ako je napríklad presádzanie alebo strihanie, vždy ihneď odstráňte všetky organické látky. Suché listy v rohoch pestovateľskej miestnosti a špinavá podlaha sú častým zdrojom plesní. Do pestovateľskej oblasti vždy vstupujte v čistom oblečení, aby ste zabránili kontaminácii zvonku. Vo veľkých komerčných pestovateľských priestoroch je pravidlom, že záhradníci musia nosiť jednorazové bezpečnostné kombinézy.

Mikroklíma v pestovateľskej miestnosti

Mikroklíma v pestovateľskej miestnosti môže urýchliť alebo spomaliť šírenie škodcov a patogénov. Teplota, vlhkosť a prúdenie vzduchu ovplyvňujú cykly párenia škodcov a sporuláciu mikróbov. Na cvrčky napríklad pôsobia nižšie teploty, ktoré spomaľujú ich metabolizmus a nespôsobujú také škody. Primeraný pohyb vzduchu v nižších vrstvách vegetácie zabraňuje živočíchom usadzovať sa na listoch rastlín. To isté platí aj pre spóry parazitických húb, ktoré spôsobujú hnilobu kvetov.

V súvislosti s plesňami je dôležité si uvedomiť, že hlavnou príčinou ich šírenia je nedôsledná údržba klímy pri vypnutom osvetlení. Po vypnutí osvetlenia rastliny pokračujú v transpirácii približne hodinu. Teplota vzduchu, ktorá priamo ovplyvňuje relatívnu vlhkosť, po vypnutí osvetlenia klesá a prebytočná vzdušná vlhkosť sa zráža na listoch rastlín a chladných povrchoch. Takéto prostredie je pre plesne ideálne, preto je dôležité, aby teplota v pestovateľskej miestnosti neklesala príliš rýchlo.

Prevencia

Preventívne ošetrenie rastlín organickými ochrannými prostriedkami poskytne rastlinám ďalšiu obrannú líniu a potlačí prípadnú epidémiu už v zárodku. Veľmi obľúbené sú postreky na báze éterických olejov, ktoré odpudzujú hmyz a zanechávajú na listoch rastlín ochrannú vrstvu proti hubám. Vyhnite sa však ich používaniu po začiatku obdobia kvitnutia.

Alternatívou k prípravkom na báze oleja sú profesionálne ochranné spreje, ako napríklad Canna Cure, Biobizz Leaf Coat, Terra Aquatica Protect Organic alebo Purolyt. Každý z nich má iný mechanizmus účinku a môže sa používať s určitou opatrnosťou aj na začiatku kvitnutia.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení