Pestovať zemiaky vo vreci v mestských podmienkach si môže dovoliť takmer každý. Potrebujete len veľký kvetináč, substrát, sadivo zemiakov, trochu hnojiva, vodu, svetlo a teplo. Nemusíte mať vlastnú záhradu so záhonmi, domáce pestovanie zemiakov v interiéri je naozaj jednoduchšie, ako si myslíte.

Baklažán je viacročná hľuznatá rastlina, ktorá sa komerčne pestuje ako jednoročná plodina. Jedlé sú len hľuzy, ostatné časti rastliny vrátane klíčkov a kvetov sú nejedlé alebo dokonca jedovaté. Podzemné hľuzy sú bohatým zdrojom škrobu alebo vitamínu C, ktorý si zachovávajú ešte dlho po zbere. Preto boli zemiaky v minulosti potravou námorníkov a chránili ich pred skorbutom.

Chceli by ste si sami vyskúšať pestovať arašidy, erteple, bandoru alebo grumbiro, ako sa nazývajú zemiaky?

Čo potrebujete na pestovanie zemiakov "vo vreci" v interiéri

Nemusíte mať záhradu, ale bez slnečného miesta sa nezaobídete. Zemiaky potrebujú najmä svetlo a teplo. V meste je určite výhodou balkón a terasa na južnej strane alebo aspoň čiastočne slnečný dvor.

Pestovanie zemiakov v malej nádobe sa určite nevyplatí, preto je lepšie zvoliť nádobu s objemom aspoň 56 litrov. Môžete použiť hlbšie hrnce, vystužené plastové vrecia, obaly od substrátov, jutové vrecia, vrecia IKEA, staré sudy alebo sudy, alebo, ako môžete vidieť vo videu, dokonca nepoužívané gumové pneumatiky.

Nádoby z nepriepustných materiálov musia byť na viacerých miestach perforované, aby mohla prebytočná voda odtekať. Z tohto dôvodu je tiež najlepšie zvoliť veľké textilné kvetináče Rootpouch alebo Gronest. Sú 100 % netoxické, boli vyvinuté špeciálne na pestovanie rastlín alebo plodín a zabezpečujú dobrú drenáž. Nemusíte sa báť o príplatky, je isté, že pre vaše zemiaky vytvoria úplne bezpečné a produktívne prostredie. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako akýkoľvek plast.

Textilné kvetináče sú lepšie ako pestovanie vo vrecku nízkej kvality. Okrem toho sa ľahko prenášajú a nehrozí ich prasknutie.

Kedy a ako sa zemiaky sadia, zalievajú a hnoja?

Rôzne odrody, rôzne dlhé cykly

Veľmi skoré alebo skoré zemiaky majú kratší vegetačný cyklus, približne 3 mesiace. Neskoré odrody sa musia pestovať približne o mesiac dlhšie. Domáce pestovanie zemiakov v interiéri má tú výhodu, že nemusíte sadiť tak skoro ako pri pestovaní vonku. Nezabudnite, že zemiaky sa tvoria od materskej hľuzy smerom nahor. Z jednej hľuzy môže vyrásť až niekoľko kilogramov zemiakov.

Výsev zemiakov

Postup, jak na indoor pěstování brambor domaKvalitná sadba zemiakov je určite vhodnejšia a nájdete ju v záhradných centrách. Môžete použiť aj bežne dostupné zemiaky, len počkajte, kým naklíčia. Použite 3-5 hľúz na približne 50-litrové vrecko a postupujte podľa obrázka.

  1. Substrát rozprestrite na dno kvetináča do výšky asi 15 - 20 cm.
  2. Umiestnite naň sadenice zemiakov a prikryte ich asi 10 cm substrátu.
  3. Pravidelne zalievajte a postupne pridávajte ďalšie vrstvy substrátu
  4. Substrát pridávajte postupne, ale nie až po okraj

Získajte kvalitný substrát

Ak nemáte kvalitnú pôdu, je lepšie kúpiť substrát. Máte záruku, že neobsahuje žiadne škodlivé látky, je vzdušný a dobre drží vlhkosť. Pôda získaná v parku alebo na poli môže obsahovať nebezpečné organizmy alebo toxické látky.

Na pestovanie zemiakov v interiéri preto môžeme odporučiť napríklad rašelinový substrát Canna Terra Professional Plus alebo Guanokalong Complete Mix, ktoré obsahujú základné živiny NPK na prvé týždne. Tie sa uvoľňujú postupne a zemiakom nehrozí prehnojenie. V neskorších štádiách môžete pridať najmä draselné hnojivo.

Organické hnojivá s vyšším obsahom draslíka sú najlepšie na pestovanie zemiakov v interiéri

Ako pôdny substrát sa používa napríklad konský hnoj, ktorý sa v súčasnosti predáva aj v granulovanej forme. Zemiaky potrebujú v prvej fáze dusík, ale neskôr najmä draslík. Dôvodom je, že dusík zbytočne predlžuje fázu rastu na úkor fázy dozrievania.

Občasným pridaním organického hnojiva Guanokalong Bat Droppings (NPK 1:10:1) alebo Plagron Bat Guano (NPK 3:15:4) do odporúčaného šesťtýždňového predhnojeného substrátu neskôr zabezpečíte, že zemiaky budú mať dostatok draslíka po zvyšok vegetačného cyklu.

Občas, ale dôkladne zalievajte

Takmer 80 % zozbieraných zemiakov tvorí voda. Napriek tomu nie je potrebné zalievať denne. Stačí zalievať niekoľkokrát týždenne, ale výdatne, aby sa vlhkosť dostala do celého substrátu a ku všetkým hľuzám. V prípade nepriepustných materiálov nezabudnite do nádoby urobiť otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. V prípade textilných kvetináčov to nie je potrebné!

Pestovanie zemiakov vo vreci na slnku

Slnečné svetlo je vhodné pre nadzemné časti zemiakov. Podzemné časti by mali zostať v teple, ale priame slnečné svetlo na kvetináči im neprospieva. Pôdny substrát rýchlejšie vyschne a mimoriadne vysoké teploty ohrozia kvalitu a množstvo zemiakov pri zbere. Preto sa snažte chrániť zemiakový hrniec pred intenzívnym slnkom.

Pozor na amerického chrobáka, mšice alebo pleseň zemiakovú

Listonoš zemiakový je zákerný škodca, ktorý môže znehodnotiť vaše pestovateľské úsilie. Pravidelne kontrolujte svoj zemiakový raj a okamžite odstráňte všetkých nepozvaných návštevníkov. Ak vaše zemiaky rastú v extrémne vlhkom prostredí, môžu byť napadnuté hnilobou alebo plesňou, ktoré sa dajú liečiť len chemickými prípravkami. Okolo nadzemnej časti kvetu zemiakov môžete umiestniť lepiace dosky, aby ste mohli neustále sledovať prípadný výskyt hmyzích škodcov.

Zemiakové šupky môžete použiť vo vermikompostéroch.

Pestovanie sladkých zemiakov v interiéri

A so sladkými zemiakmi, ktoré sa často nepresne označujú ako sladké zemiaky, je to veľmi podobné, hoci existuje niekoľko rozdielov. Na rozdiel od zemiakov je sladký zemiak popínavá rastlina a jeho stonka môže narásť až do dĺžky 5 metrov. Sladké zemiaky si vyžadujú aj viac tepla. Predtým, ako začnete pestovať, berte to do úvahy.

Sladké zemiaky obsahujú vlákninu, železo, dôležité vitamíny (A, B, C, E) a ich sladkú chuť spôsobujú fruktóza, glukóza a sacharóza. Podobne ako zemiaky sa dajú použiť do studených aj teplých jedál. V tomto videu sa dozviete, ako sadiť, pestovať, zalievať, zbierať a skladovať sladké zemiaky. Vo videu si môžete pozrieť, ako sa pestujú sladké zemiaky v Českej republike a na celom svete.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácieSouhlasímNastavení